Алое Вера 99.5% Гел за пиење со екстракт од грозје

2 + 1 GRATIS

Алое Вера 99.5% Гел за пиење со екстракт од грозје

1,990.00 ден

Започнете го денот со доза здравје.

Алое Вера 99.5% Гелот за пиење од DalVita е производ од лисјата на Aloe Vera Barbadensis Miler и потекнува од Шпанија. Растенијата се одгледуваат во еколошко чиста средина – ОРГАНСКИ. Во процесот на одгледување не се користат никакви вештачки ѓубрива , инсектициди или хербициди . Растенијата се поливат со дождовна вода или вода од блиските извори.

Од ALOE VERA листовите добиваме, не многу густ, проѕирен, влажен гел, кој има огромно позитивно дејство врз здравјето и се користи како додаток во исхрана.

• не содржи шеќер
• не содржи алоин
• може да го користат вегани и деца

*за првите 60 купувачи гратис DermoDal мелем за лице и тело

 

Опис

Алое Вера гелот има докажано:

  • Имуномодулирачко дејствие.
  • Го нормализира имунитетот.
  • Помага при варење на храната и за одржување и здраво функционирање на дигестивниот систем.
  • Штити од микроорганизми и ја подобрува целокупната физичка состојба на човекот.
  • Има позитивно дејство против заморот.
  • Регулирање на менструалниот циклус.
  • Помага за одржување на соодветното ниво на шеќер во крвта.
  • Помага за одржување на здравјето на вашата кожа.

Клиничките испитувања покажале дека Алое гелот содржи аминокиселини, витамини, минерали, ензими, полисахариди, и други агенси со позитивно дејство.

Квалитетот на суровината и производствениот процес е гарантиран од многу сертификати и институции.

Витамини
Тоа содржи широка палета на витамини, но најважните се антиоксидантните витамини Ц и Е и бета каротин, предходникот на витаминот А. И исто така е едно од неколкуте растенија во светот кои се извор на Б12 – така е многу корисно за вегетаријанци и оние кои се строги вегетаријанци.

Минерали
Тука спаѓаат магнезиум, манган, цинк, бакар, хром, калциум натриум, калај и важниот антиоксидант селенот.

Аминокиселини
Човечкото тело има потреба од 22 аминокиселини, кои се основа на протеините, а алое вера гелот обезбедува 20 од нив. Што е уште поважно, тоа содржи седум од осумте есенцијални аминокиселини кои што телото не може да ги создаде и поради тоа мора да се конзумираат како храна.

Шеќери
Тука спаѓаат муко-полисахариди кои дејствуваат врз имунолошкиот систем, а исто така помагаат да се детоксицира телото.

Ензими
Липаза и протеаза кои ја разградуваат храната и помагаат при варењето.

Масни киселини
Трите главни типови дејствуваат како моќни антиинфламаторни агенси.

Лигнини
Оваа дрвенеста супстанца му ја дарува на алое вера способноста да продира длабоко во кожата.

Сапонини
Тоа се сапунести супстанци кои имаат моќен анти-микробски ефект против бактерии, вируси, габички и воспаленија како кандида или “воспаление на слузницата”.

Антахинини
Најважните се алоин и емодин, но заедно тие се јак ублажувач на болка и потврдено е дека поседуваат анти-бактериска и антивирусна моќ. Во нивна чиста форма тие се многу моќни лаксативи.

Дополнителни информации

Бренди

DalVita

Каде се произведува ?

Се произведува во Шпанија , а се контролира во лабораторија на Мадридскиот универзитет   Alcala .

Какви сертификати има ?

Одгледувачот и производител на Алоето е регистриран со сертификат за Органско производство по законот на Европска Унија.

Сертификати кои ги имаме се :

IASC – INTERNATIONAL ALOE SCIENCE COUNCIL 

Оваа нова акредитација IASC na DALVITA – пионер во обработката на алое вера и социјално и еколошки посветена, им се придружува на другите сертификати што веќе ги има: ISO 9001: 2015, ES-ECO-023-MA CAEM (органско земјоделство од Мадрид), CAAE Еколошко земјоделство во Андалузија, Био Инспекција на Биовида Сана, Биомадридски продажба на био производи, Технолошки парк-UAH, КОСМОС-Екоцерт, АсоцијаАлое и Иновативна Пима од Министерството за економија и конкурентност.

Дали содржи шеќер и може ли да се користи од дијабетичари ?

Производот Алое Вера 99.5% Гел за пиење од ДАЛВИТА , е без додаден шеќер и може да се користи од дијабетичари.

Може ли да се користи од деца , од која возраст и по колку ?

Алое Вера од Далвита е природен производ и може да се користи од деца и бремени жени.

До 1 год. – 2 мл. Пола чаена лажица

До 3 год. – 5 мл. 1 чаена лажица

До 7 год – 15 мл. – 2 супени лажици

до 12 год. – 30 мл.

Над 12 години и возрасни 30 до 100 мл на ден .

За превентива се препорачува 30 до 50 мл на ден.

За здравствени проблеми 2 по 30 до 2 по 50 мл на ден.

Кај ракови заболувања 150 мл на ден.

Кој дел од Алоето се користи ?

При обработка за Алое Вера Гелот се користи само внатрешноста от листот на Алое Вера гелот, а надворешноста се враќа како ѓубриво во плантажите со Алое.

Дали има стабилизатори ?

Бидејќи Алое Вера од ДАЛВИТА е 100%  природен производ и со цел да не се расипе се користи 0.1% стабилизатор.

Дали Алоето е густо ?

Алоето е со природна густина и малки парчиња алое вера во него.

Само што го додадовте овој производ во кошничката: