КОМБУХА GREEN TEA

КОМБУХА GREEN TEA

170.00 ден

КОМБУХА GREEN TEA е 100% природен, освежителен, природно газиран и жив пијалок, произведен според оригинален рецепт, докажан со текот на времето.

• Производот не е пастеризиран
• Без конзерванси, засилувачи, бои, ароми
• Погоден за дијабетичари
• Погоден за спортисти
• Погоден за сите возрасти
• Погоден за вегани
• Ph 2.50 до 3

Препорачуваме да ја консумирате секојдневно 3 пати на ден по 100 мл. со цел за подобра виталност.

КОМБУХА GREEN TEA е без додаден шеќер и газираност, за да можете да уживате во вистинскиот вкус на здрав и корисен пијалок.

Kатегории:

Опис

Кој е органскиот состав на Комбуха?

  • Корисни пробиотички бактерии S. thermophilius, L. acidophilius
  • Ензими (лактаза и инвертаза)
  • Витамин Ц
  • Витамини Б1, Б2, Б3, Б5, Б6, Б12
  • Рибофлавин
  • Регулирање на менструалниот циклус.
  • Глуконска киселина
  • Глукуронска киселина
  • Млечна киселина
  • Фолна киселина

И многу други корисни материи во избалансирани количини.

Што е Комбуха?

Комбуха е 100% природен, освежителен, природно газиран и жив пијалок, кој се произведува со природен процес на ферментација на специјално селектиран зелен чај и Комбуха – симбиотска култура на бактерии и квасец, која има многу карактеристичен освежителен вкус. Богата е со пробиотски култури и разни хранливи материи. Овој пијалок се користи во многу земји низ светот со векови како традиционално средство за детоксикација и подобрување на целокупното здравје. Неговата популарност постојано расте, а според студиите во Германија и Русија, состојките на габата имаат силни антибиотички и прочистувачки својства.

За време на периодот на ферментација од 14 дена, комбухата го “јаде” (преработува) шеќерот и ги користи хранливите материи што се наоѓаат во зелениот чај за да создаде уникатен, вкусен пијалок кој го подобрува варењето на храната, перисталтиката, црниот дроб, бубрезите и работата на жлездите со внатрешна секреција.

Кои се здравствените придобивки?

Поради својот богат состав на органски киселини, витамини, ензими и пробиотички бактерии Комбуха GREEN TEA е идеален помошник за детоксикација, подобрување на функционирањето на панкреасот, црниот дроб и бубрезите, делува како благ лаксатив, го балансира метаболизмот, ги елиминира несаканите масни наслаги.

Дополнителни информации

Бренди

Живанов

Има ли шеќер во Комбуха Green Tea?

Комбухата се произведува со ферментација на шеќер, зелен чај и симбиотска култура на бактерии и квасец, при што шеќерот се обработува од квасецот и бактериите, а минималните количини на глукоза и фруктоза остануваат во пијалокот.

Кој може и како да се пие Комбуха Green?

Комбуха Green Tea може да се консумира секојдневно 3 пати на ден по 100мл, без ограничувања на возраста, освен за деца под 3 години и бремени жени. Корисен, освежителен пијалок за вашето тело.

Понекогаш има поинаков вкус, зошто?

Комбуха Green Tea е природен напиток без стабилизатори и конзерванси и во зависност од физичко-хемиските реакции што се случуваат при примарна и секундарна ферментација, може да има разлика во различни серии, понекогаш покисела или повеќе газиранa. Во многу случаи, начинот на складирање на пат од производството до вашиот фрижидер исто така игра улога, но тоа не означува различен квалитет на производот. Ние гарантираме за нашиот производ .

Може ли да го мешам со други пијалоци?

Комбуха GREEN TEA е многу вкусен сам по себе, но ако сакате да експериментирате можете да додадете мраз, лимон, овошје или сируп по ваш вкус и желба. Погоден за коктели и храна.

Дали треба да има талог?

Како 100% природен производ, Комбуха GREEN TEA може да ослободи талог за време на својата секундарна ферментација, што се добива во шишето благодарение на преостанатиот кислород, ова е доказ дека конзумирате жив пијалок.

Како да се чува Комбуха GREEN TEA?

Препорачуваме правилно складирање, на ладно и темно место или по можност во фрижидер.

СЕКОГАШ КОНЗУМИРАЈТЕ ЈА ЛАДНА !

 

Само што го додадовте овој производ во кошничката: